Historian siivet havisivat Lapinlahdella, kun Valio otti käyttöön uuden yli 60 miljoonaa euroa maksaneen juustolan. Vanha niin sanottu edam-tuotantolinja ennätti tuottaa erilaisia edam- ja gouda-tyyppisiä juustoja vuodesta 1997 lähtien. Panostus varmistaa juustonvalmistuksen paikkakunnalla jälleen vuosikymmeniksi. Juustonvalmistus Lapinlahdella alkoi jo 1970-luvun alussa.
Uusin investointi todistaa, että Lapinlahti kuuluu jatkossakin Valion kärkipaikkakuntiin Suomessa. Tehtaan merkittävyyttä alleviivaavat myös luvut. Viitostietä kulkevista moni ajaa Lapinlahden ohi arvaamatta, että paikkakunnalla jalostetaan lähes joka neljäs Valion vastaanottama maitolitra eli yli 400 miljoonaa litraa maitoa. Määrästä syntyy noin 24 miljoonaa juustokiloa ja lähes 39 miljoonaa kiloa erilaisia jauheita 280 työntekijän voimin. Vientiin juustoista menee 4,6 miljoonaa kiloa. Määrästä puolet on emmentalia.
Tehtaat työllistävät kaikkiaan noin 2000 ihmistä Pohjois-Savossa.
Nyt tehty korvausinvestointi nostaa viimeisten 10 vuoden aikana Valion Lapinlahdelle tekemät investoinnit 140 miljoonaan euroon.
Maidonjalostus on keskittynyt voimakkaasti hyvin samaan tapaan kuin alkutuotantokin. Pienet ja keskisuuret jalostuslaitokset ovat joutuneet tekemään tilaa suuremmille, koska niin meijereissä kuin tiloillakin toimii suuruuden ekonomia. Pohjois-Savossa jalostettiin vielä vuoden 1994 lopussa maitoa Lapinlahden lisäksi Varkaudessa, Suonenjoella, Nilsiässä, Kuopiossa, Kiuruvedellä ja Iisalmessa. Alkutuotantokin oli toisenlaista, sillä esimerkiksi vuonna 1998 Pohjois-Savon ely-keskuksen alueella toimi vielä 3335 tilaa, jotka tuottivat vuodessa noin 278 miljoonaa litraa maitoa.
Tällä hetkellä Lapinlahden laitosten maito tulee kaikkiaan 800 maitotilalta. Se tarkoittaa, että maitoa tulee tehdasalueelle paljon muualtakin kuin Pohjois-Savosta, sillä Luonnonvarakeskuksen tilaston mukaan maakunnassa oli maitotiloja viime kesäkuun lopussa 496. Vuodessa maakunnan tilat tuottavat reilut 300 miljoonaa litraa, josta osa menee esimerkiksi osuuskunta Maitomaan jalostettavaksi.
Valion Lapinlahden laitosten työllistävä vaikutus ei rajaudu tehdasalueen sisälle. Valion oman arvion mukaan tehtaat työllistävät kaikkiaan noin 2000 ihmistä Pohjois-Savossa. Määrä on niin suuri, että koko maitoklusterin toimintaedellytysten turvaaminen tiloilta kauppojen oville asti on itsestään selvästi tärkeä poliittinen tavoite.